Meny
Kjøkkensjefen

Tips til dekking av festbord

Når du skal dekke til festbord er det mange ting å huske på. Det kan være lurt å finne et tema først og bestemme hvilke farger du ønsker å bruke på duker, servietter, blomster og dekor. Før du går til innkjøp av nye ting, se etter i skuffer og skap, du har sikkert mye som kan gjenbrukes.

Dekketips

  • Når du skal dekke bordet er det lurt å dra stolene ut fra bordene før du legger på duker.
  • For å sikre at gjestene har god plass bør du beregne ca. 50-60 centimeter bordbredde per person.
  • Kuvertene bør være like brede. En kuvert består av alt det som gjesten skal benytte for å spise maten.
  • Plasser tallerkenene 1-2 centimeter fra bordkanten.
  • Serverer du varm mat anbefales det å varme tallerkenene. Sett en stabel med tallerkener inn i stekeovnen på 50 grader om du ikke har tallerkenvarmer.
  • Kuvertasjett skal stå til venstre på kuverten. Gjestene bruker den til å skjære brød og til å legge fra seg bestikket dersom man skal forsyne seg flere ganger fra en buffet.
  • Skal du ha koldtbord dekker du på med glass, bestikk, kuvertasjett og smørekniv. Tallerkenene plasseres ved koldtbordet.
  • Servietten skal stå på samme plass på alle kuvertene og vende mot gjestene.
  • Sørg for at borddekorasjoner og lysestaker som du pynter bordet med ikke forhindrer øyekontakt mellom gjestene.

Bestikk

  • Puss gjerne over bestikket med en kjøkkenhåndduk.
  • Det gjør ingenting om du blander forskjellige typer bestikk, men prøv å se om alle kuvertene kan se like ut.
  • Dersom du vil at gjestene skal bruke samme bestikk til for- og hovedrett legges bestikket på kuverttallerkenen når forretten ryddes.
  • Bestikket skal ligge i den rekkefølgen det benyttes. Bestikket til forretten skal ligge ytterst.
  • Bestikket på den ene siden av bordet skal ligge nøyaktig på linje med bestikket på motsatt side.
  • Knivbladet skal ligge mot tallerkenen på høyre side.
  • Gafler skal ligge med taggene opp.
  • Dersom du servere suppe, skal suppeskjeen ligge på høyre side
  • Skje eller gaffel til desserten skal ligge vannrett mellom glasset og tallerkenen.

Glass

  • Glass plasseres på en rett linje bak tallerkenen.
  • Glass skal stilles i den rekkefølgen de skal benyttes, fra venstre mot høyre.
  • Det bør være nytt glass for hver drikkesort.
  • Vannglass plasseres til høyre for eller bak vinglassene.
  • Dessertvinglass settes ofte på bordet først når desserten serveres.

Servietter

Serviettene er ofte blikkfanget på et festbord. Du kan velge mellom tøyservietter og et stort utvalg av papirservietter i ulike størrelser, farger og kvalitet. Store tykke servietter egner seg ekstra godt når du skal brette serviettene på en pen måte. På nettsiden til Duni kan du se video om hvordan du bretter ulike typer servietter.
Bli inspirert og finn din favoritt serviett

Lokalet

Noen har selskapet hjemme, andre låner kantina på jobben eller leier et selskapslokale. Kjøkkensjefen har ikke egne lokaler, men vi har god oversikt over selskapslokaler i Tromsø og omegn.

Skal du ha koldtbord eller buffet må det være plass til bord som maten skal stå på. Pass på at gjestene kan henge uteklærne slik at alle verdisaker og klær blir trygt oppbevart. Det er lurt å ha en stol å sitte i ved garderoben for de som ønsker å skifte sko. Skoskje bør også være tilgjengelig. Når gjestene kommer er det ekstra hyggelig om en fra vertskapet står ved inngangen og ønsker velkommen.

Leie utstyr, kokk eller servitør?

Skal du arrangere selskap, men mangler utstyr til å gjennomføre det? Vi leier ut blant annet servise, glass og garderobestativ. Vil du være gjest i eget selskap kan du leie kokker og servitører fra Kjøkkensjefen.
Les mer om leie av utstyr og personale fra Kjøkkensjefen